مرکز هنری رسانه‌ ای ایلاف

مرکز هنری رسانه‌ای ایلاف؛ مجری تخصّصی سئو و طراحی سایت و طراحی گرافیک

آشنایی با اصول و عناصر طراحی گرافیک

آشنایی با اصول و عناصر طراحی گرافیک

طراحی گرافیک چیست؟

استفاده به جا و مناسب از طراحی گرافیک، می تواند میزان موفقیت شما در هر نوع کسب و کاری را افزایش دهد. تعاریف متعددی از طراحی گرافیک وجود دارد. یک تعریف ساده از Graphic Design عبارت است از بیان ایده ها و تجربیات با استفاده از محتوای بصری و متن.

به عبارت دیگر با استفاده از طراحی گرافیک می توان پیام های خاصی را به صورت بصری انتقال داد. این تصاویر می توانند یک لوگوی تجاری، یک پست یا استوری اینستاگرام، جلد یک کتاب و یا هر مورد مشابه دیگری باشند.

طراحی گرافیک، زمینه ها و تخصص های زیادی را در بر می گیرد. شاید در چندین سال پیش، تعریف طراحی گرافیک مرتبط با چاپ مجلات، پوسترهای فیلم و تبلیغات بود. امروزه در طراحی وب سایت، واسط های کاربری، موشن گرافیک یا انیمیشن، طراحی پست و استوری اینستاگرام و سایر موارد مشابه از این هنر ارزشمند استفاده می شود.

طراحی گرافیک چیست؟
طراحی گرافیک چیست؟

آشنایی با اصول و عناصر طراحی گرافیک

طراحی گرافیک یک کار کاملاً تخصصی است. همچنین برای ایجاد طرح های موفق باید فرد طراح دارای ذوق هنری و سلیقه خاصی بوده و بتواند از جدیدترین نرم افزارهای طراحی به خوبی استفاده کند.

در خلق یک طرح گرافیکی چشمگیر و اثرگذار، عناصر مختلفی مانند رنگ ها، خطوط، اشکال، اندازه ها و فضاها باید به خوبی با هم ترکیب شوند. در ضمن طراح گرافیک باید اصول طراحی گرافیک را به خوبی و با ظرافت به کار برد تا بتواند ترکیب بندی موثری را به وجود آورد. برخی از اصول طراحی عبارتند از:

 • تعادل
 • تضاد
 • تاکید
 • جنبش
 • تناسب
 • ریتم

طراحان هنرمند ما در مجموعه ایلاف با عناصر و اصول طراحی گرافیک کاملاً آشنا هستند. شما می توانید ایجاد همه طرح های گرافیکی مورد نیاز خود را با خاطری آسوده به این طراحان برجسته بسپارید. مسلماً شما نیز ساعت ها به طرح گرافیکی ایجاد شده خیره گشته و از تماشای جزییات مطرح شده در آن حیرت زده می شوید.

برخی از انواع طراحی های گرافیکی

برخی از انواع طراحی های گرافیکی
برخی از انواع طراحی های گرافیکی

استفاده از طرح های گرافیکی در زمینه های مختلف، سبب به وجود آمدن انواع خاصی از طراحی گرافیک شده است. برخی از این انواع عبارتند از:

طراحی هویت بصری

منظور از طراحی گرافیک هویت بصری یک سازمان، همان تصویر برند است که می تواند بین یک سازمان و مخاطبانش ارتباط ایجاد کند.

طرح های گرافیکی بازاریابی و تبلیغات

اکثر مردم محتواهای بصری را جذاب تر می دانند. بنابراین بسیاری از شرکت ها از طرح های گرافیکی برای بازاریابی استفاده می کنند. این تبلیغات می تواند استفاده از بروشور، ایجاد پست در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و غیره باشد.

طرح های گرافیکی واسط کاربری

منظور از واسط کاربری یا همان UI صفحه اصلی در یک برنامه کامپیوتری یا اپلیکیشن موبایل است که کاربر از طریق آن با برنامه تعامل دارد. مسلماً بکارگیری صحیح و اصولی عناصر طراحی، سبب ایجاد یک UI کاربر پسند و جذاب می گردد.

طرح های گرافیکی انتشارات

از این گروه در انواع کتاب ها، مجلات و بروشورها استفاده می شود.

طرح های گرافیکی بسته بندی

با استفاده صحیح از طراحی گرافیک در بسته بندی محصولات، می توان تبلیغات خوبی را انجام داده و ارتباط موثری را با مشتریان برقرار نمود.

طرح های موشن گرافیک

موشن گرافیک ها، طرح های متحرکی هستند که می توان از آنها در رسانه های آنلاین، تلویزیون و فیلم‌ها استفاده کرد. آگهی ها، ویدئوهای تبلیغاتی و بنرها نمونه هایی از موشن گرافیک هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی مطالب


مقالات جدید


چرا طراحی ست اداری مهم و ضروری است؟
 • 26
 • اکتبر
 • چرا طراحی ست اداری مهم و ضروری است؟

  طراحی ست اداری، یکی از ضروریات شرکت‌ ها و سازمان‌ های فعال در انواع بازارها می‌ باشد. منظور از ست ...

  فیلمبرداری با هلی شات چه کاربردهایی دارد؟
 • 26
 • اکتبر
 • فیلمبرداری با هلی شات چه کاربردهایی دارد؟

  فیلمبرداری هوایی، یکی از تکنیک های منحصر به فرد و هیجان انگیز فیلمبرداری می باشد. در گذشته برای تصویربرداری هوایی ...

  هدف از طراحی لوگو چیست؟
 • 26
 • اکتبر
 • هدف از طراحی لوگو چیست؟

  امروزه برای شناسایی برندهای معتبر، کافی است که لوگوی آنها را ببینید. طراحی لوگو به معنای خلق تصاویر، متن، نماد ...